ya basta viva zapatista

0 /
ibibikler oter otmez ordayim
turkluk vs turkiyelilik

türklük bir ırk olarak algılanmamalı. türklük aynı vatanda yaşayanları birleştiren bir kavramdır.
türk, kürt, ermeni, laz, çerkez, rum, boşnak, gürcü, abaza, manav, macır,tatar, arnavut, yörük fark etmez. hiç biri üstün değil diğerinden..

türklük türkiyelilik biz farklılıklarımızla varız, birbirimize atalarımızla bağlıyız.
"biz aynı tanrının çocuklarıyız. biz vatan kardeşiyiz, biz anadolunun evlatlarıyız" demektir. #470302
ibibikler öter ötmez ordayım

-------------------------------------

milliyetçi tosuncuklarımızın anlayamadığı alt kimlik-üst kimlik tartışmalarından doğan bir durumdur.kimileri demektedirler ki ’’türklük bir ırk olarak algılanmamalı. türklük aynı vatanda yaşayanları birleştiren bir kavramdır.
türk, kürt, ermeni, laz, çerkez, rum, boşnak, gürcü, abaza, manav, macır,tatar, arnavut, yörük fark etmez’’.fark etmez ise saydığınız etni siteler arasında yer alan türklüğü nereye yerleştireceksiniz? diye sorarlar insana.tabi olaya türk kökenli bir kişi olarak bakarken milliyetçi duygulardan sıyrılırsanız, at gözlüklerinizi çıkarırsanız anlam verebilirsiniz. #470469
ya basta viva zapatista

-------------------------------------

yukarıdaki entryme karşılık girdiği, ve şahsımdan izin almadan entryme ait bazı cümleleri birebir kopyalayıp kullandığı entry sinden de anladığıma göre, bu üye arkadaşımızın sözlük içindeki tek amacı sözlüğü forum alanına çevirip tartışma ortamı çıkarmak.

hem bu tavırlarından dolayı, hem de kendisi gibi düşünmeyen hemen herkesi alaylı bir üslupla eleştirmesini şiddetle kınıyorum.

kafatasçı milliyetçilikten uzak, tamamıyla uzlaşma mesajları veren bir görüşe de saldırıyorsa insan, pes!
toxin
bir inceleyelim bu yazarın istatistiklerini,


ya basta viva zapatista (2. nesil bilgic)


puan : -36
verdigi muhte$em oyu adedi : 279
verdigi eh i$te oyu adedi : 3
verdigi berbat oyu adedi : 672


maşalla kimseyide beğenmiyomuş arkadaş sözlükte paso eksi oy vermiş başka zaman bu konuda çok duyarlı olan arkadaşlar neden görmezler anlamıyorum bu olayı.
independence
artik yazmayacagini $u dakikada ogrendim ve hayatimda ne olumlu ne de olumsuz herhangi bir degi$iklik olmadi.nasil yazmak ki$inin kendi oz tercihi ise yazmamak da ayni derece de(yonetimin bir yaptirimi yoksa) kendi oz tercihidir.

$imdi yazacaklarimi muhtemelen cevap hakkini kullanamayacak birisi icin yazmazdim lakin zapatista’nin halen accountu sabit halde duruugu icin diledigi zaman yazabilmek gibi bir hurriyeti var.

zapatista reklami severdi.oyle ki cok zaman sirf yazdiklarina tepki verilsin diye yazdigina inaniyorum.

zapatista polemikleri de cok severdi, oyle ki yazdigi yazilarin pek cogunun polemik ba$latici yazilar oldugu eminim kimsenin gozunden kacmami$tir.

zapatista cok akilli bir insandi, oyle ki goru$u ne olursa olsun sozlukte kendisine taraf bulabilecegine dair inancim son derece yuksek.tek degi$en $ey ba$ka bir goru$te olsaydi bugun capt it all’in yazdiklarini ba$kalari yaziyor olacakti.

zapatista cok akilli bir adamdi(2), oyle ki kendi goru$u olarak betimledigi $eyleri sozlugun tum sinirlarini esnetecek derecede bir bilincle yazar, ardindan da bu yazdiklari kabul gormezse yahut bir $ekilde uyari alirsa buna kendisinden cok etrafina topladigi insanlar tepki gosterirlerdi.daha da garibi kendileri ile ayni goru$u savundugu du$unulen insanlar tarafindan hala bunun farkedilememi$ olmasidir.

zapatista her yazdigi yazinin olasi getirilerini ve goturulerini daha oncesinde hesaplar ve eminim ki yazilarini tum bu ince ayarlari yaptiktan sonra sozluge aktarirdi.gelecek olan tepkileri nasil notralize edecegini, kar$it fikirde olan insanlarin ne $ekilde bertaraf edilecegini ince ince hesaplar ve ardindan kaydedelim butonuna basardi.zaten notralize etmek i$leminde kendisine gerek kalmaz cevresinde bulunanlar tarafindan bu i$ zaman gecirmeden yapilmaya cali$ilirdi.ne derece ba$arili olunabildi bunu okuyanlar da bilirler zaten.

son olarak zapatista da tipki benim gibi yahut tipki diger yazar arkada$larimiz gibi e$ haklara sahipti.unutmamali ki ki$ilerin ozgurlukleri ba$kalarinin ozgurluk sinirlarini ihlal edene kadar gecerlidir.zapatista iyi bir yazardi ve iyi bir yazar olmanin, duzgun cumle kurabilmenin kendisine arti haklar saglayacagina inandi saniyorum.oysa anlayamadigi $uydu.bilgi sozluk’te herkes e$it haklara sahiptir.ne bir adim geri ne de bir adim ileri.elinizde bulunan haklari kurallara uygun bir $ekilde degerlendirdiginiz zaman kimse size bir $ey soylemez.yok siz elinizdekilerle yetinmeyip ekstra taleplerde bulunursaniz ve kendinize ozel muamele talep ederseniz(zapatista boyle bir talepte bulundu anlami cikmasin bu cumleden) hata yaptiginizi daha ilk talebinizde kar$ila$acaginiz yaptirimlar ile ogrenirsiniz.

tum bu kalabalik yazinin ana temasi aslinda cok basittir.

zapatista turkiye cumhuriyeti anayasasinin cok ho$ kar$ilamadigi fikirlere sahipti ve turkiye cumhuriyeti anayasasina sonuna kadar bagli olan ve bagli olmak zorunda olan interaktif bir ortamda bu fikirlerini yuksek sesle dile getirmek ve hatta empoze etmek istiyordu.sonuna kadar ozgurluge inanan insanlar olarak kendisine son derece ho$goru ile yakla$tigimizi ve cok bariz hatalar haricinde kendisine mudahalede bulunulmadigina inaniyorum.bu yuzden icim rahat.

bir diger yandan zapatista her $ekilde iyi bir yazardi.bunu da inkar ediyor degilim.sozlukte artik yazmamasi bizim istegimiz ile degil tamamen kendi oz tercihi ile alinmi$ bir karardir.kimsenin kaleminin kirilmasi yahut susturulmasi diye bir $ey soz konusu degildir.

bu yuzden de icim rahat.


edit:bak ben 3 degil 30 degil 300 e yakin cumle kurdum.
passive
kendisiyle çelişen bilgiç.

#488418 lütfen bu entrynin son cümlesine bakınız.

#470479 bir de bu entrye bakın.


eey bilgiç...sen bu kadar hümanistsen, bir kişinin fikirlerini önemsemeyip onun sadece insan olmasını önemsiyorsan neden ele güne faşist,tosuncuk diye damga vurursun...


edit ve not: bu entryde hiçbir şekilde hiçbir kesim savunulmamış sadece bir bilgiçin kendisiyle çelişmesi anlatılmak istenmiştir...
rap dusmani
bir daha yazmıyacağını öğrendiğim ve ve bu haberden büyük mutluluk duyduğum yazmayan yazarlardandır madem yazmıyacaktır neden çekip gitmez çünkü yazmasada hala kendi hakkında yazılanları merak edip okuyandır bir şekilde amacına da varmıştır.
capt it all
milliyetçilik konusundaki fikirleri ile, "üstadım" diyebileceğim yazar.

betbat oyundan sonra edit:size ne lan? üstadımsa benim üstadım! nerenize battı anlamıyorum ki!
ankakusu
o hic ummasa, dusunmese bile idealleri ugruna her platformda(oyle anlasiliyor) haykirmasini takdir ettigim kisidir.

bugune kadar bir cok kez fikir ayriliklarina ve baslangic noktalari cok sakat olan muhabbetler ettik. ki ileride de bolye muhabbetler edecegimize eminim. (hos cogu guncel konuda farkli dusundugumuzede sahit olmadim.)
eger bizim yerimize baskalari bu baslangic noktalarindan hareket ederek diyaloga girseydi, satasmalar, catismalar ve hakaretler havada, houston vasitasiyla, ucusurudu. (hele hele son olayda.)

girdigimiz her diyalogta sunu fark ettim... bu adam en az benim kadar sagduyulu ve iyimser. en az benim kadar baska fikirlere acik...

bu adami kendime benzetiyorum. tek farkimiz; o aynanin solunda, ben saginda...
ayrica benzemekten de gocunmuyorum...

kendisi tahmin etmesede bende buyuk hatri vardir...

simdi diyeceksiniz ki hic mi tenkit edecegin hususu yok mu bu adamin? var... hemde diger bilgiclere nazaran daha cok var...
ama bunlari gerektigi zaman belirli araliklarla kendisine iletmekteyim zaten...

bir bahaneyle kendisiyle msn bagi kurmak istedim... bunu, benden kaynaklanmayan nedenlerden oturu reddetti... bir hemsin pastanesi bagi kurmak istemistim halbuki...

tekrarliyorum bana kalirsa tek farkimiz, birimizin ayna’nin saginda digerinin solunda olmasidir...

(ilk defa birinin nickine bu kadar uzun bir entry giriyorum, ben hosgeldinden baska pek bir sey yazmam nick basliklari altina... sanirim bu entry bile gozumde ki sempatimi belli ediyordur bu adama karsi.)

duzeltme: bu entry cok daha once tasarlanmis lakin girmek icin uygun bir zaman beklenilmis entrydir. verilmis olan bir kac bilgi degismistir. kendisiyle hemsin pastanesi ortami kurulmustur. tahmin ettigim uzere, tasarlanmis entryden sonra’da tartismalara girmisizdir.
su son donemde, ki anladigim kadariyla da ozellikle dun, ustune fazlasiyla gelinmis bu bilgicimizin. bu entry’i, bir once ki uzerine gelinmesinde girecekken, bundan vazgecmistim.

ek: kendisi sozlukte en cok tartistigim ve fikir ayriligina dustugum kisidir. entrylerinde, hep kullandigi bazi kelimelere’de sinir olurum. bunu kendisi’de biliyor sanirim.
yorulmaz savasci
"kabem insan" diyen,ama kabesinin "insanları ayrıştırma" olduğu gün gibi ortada olan yazar.en keskin kimyasal çözücüden daha bir ayrıştırıcı.tahriklerde,kin ve nefret yaymada,aşağılamada,tutarsızlıkta en önde gidenlerden.
dlyalcin
üstüne biraz gidince herzaman kullandığı - entellektüel - üslûbuna, - herkes herşeyden önce insandır - gibi söylemlerine veda edip, hayatı hakkında tek şey bilmediği insanı ahlaksızlıkla suçlayacak kadar densizleşebilen (bkz: #466675) (bkz: iftira etmek) böylece beni kendisine ikiyüzlü deme fırsatına kavuşturan yazar kişisi.
ya basta viva zapatista
kendisini hiçbir zaman devrimci olarak lanse etmeyen, devrimciliği de neoliberallerden öğrenmeye ihtiyacı olmayan kişidir.

yazdıklarını anlayıp anlamadığı kendisini bağlayıp, onu anlamayıp da ne dediğini bilmeyen tosuncuklara da her zaman selam etmeyi kendisine görev bilmektedir.

ezbere sloganlarla yazılar yazmış olsa işin arkasını getiremeyeceğinin düşünülmesi gereken yazardır.

hayata sınıfsal açılarla bakmayı takıntı haline getirdiği doğrudur:ezen ve ezilenler, sömüren ve sömürülenler gibi.kendisine hayata sınıfsal bakıyor diyenler de egemen sınıfların gözlüğüyle dünyaya baktıklarından bundan gocunmayan yazardır.

ayrıca entelektüelin tek ’’l’’ ile yazıldığını bilen, bar köşelerinde ’’hatunlara bilgiçce yanaşma’’ derdinde olmayan, çünkü kadınları cinsel bir obje olarak görmeyen kişidir de.

che’den devrimci bir yaşamı değil onurlu ve kimsenin köpekliğini yapmayan bir yaşamı öğrenmiştir.ayrıca kulaktan dolma bilgiler nedeniyle vere vere che örneğini vermiş kişilere başka örnekler ve kendisiyle ilgili yaşanmışlıklar gösterebilmelerini salık veren kişidir.

yine gerçek yaşantıda da sözlükte de her zaman kaleminin sağlam olmadığını vurgulayıp, bilgicim diye ortada dolanmayan, bu ifadenin sözlüğün formatından kaynaklanması sebebiyle ’’sözde bilgiç’’ olduğunu kabul eden insandır; ki bu son söylediğimiz en önemli özelliğidir, ’’insandır’’.
creepingdeath
yeni bir reşat çalışlar vakası olması muhtemel yazar.her şeye muhalefet olmaktan ziyade kasten tepki çekecek entryler girerek gündemde kalmak ve ilgi çekmek amacında olduğu aşikar.fazla iplemek ekmeğine yağ sürmek olacaktır.
bgat
okuduğunu başka bir yerinden anlayan yazardır ayrıca.

"bu sözlükte üslubundan dolayı saygı duyduğum kişiler var" dediğim halde, işi "farklı görüşten arkadaşlarım var tribine giren yazar" moduna sokup hayal görme yetisini gözler önüne bir kez daha sermiştir.

not: aynı zamanda nickim altına girilen 9 entry’nin 3’üne ev sahipliği yaptığı için kendisine teşekkür mi etmeliyim acaba?
bgat
düşündüklerini ya da fikirlerini doğru bir üslup ile anlatamayan yazar. şöyle bir geçmişe baktığınızda, hiçbir yazarın (ben dahil) durduk yerde bu yazarın düşüncelerinden dolayı uyarılan algı mekanizmasını harekete geçiren başlıklar açtığını ya da entryler girdiği söylenemez.

ben ve benim gibi düşünen yazar grubu, bu ve bu yazar gibi düşünen ve belli bir görüşün propagandasını yapmaya niyetli başlıklar açan ya da çoğu zaman provokatif entryler giren yazarlara "sadece" cevap niteliği taşıyan entryler girmişizdir.

bunun aksini söyleyebilecek biri varsa, buyursun. hal böyle olunca tabii ki, cevap niteliği taşıyan entrylerin akabinde, bu yazar tarafından bazı yazarlarımıza hiç hoş olmayan "damgalamalar" vurulmaktaydı. nedense insanları etiketlemeyi pek sevdi.

kendi kışkırtıcı görüşlerine gelen cevaplardan sonra takındığı tavırlar yüzünden de tepki gördü. madem ki bu kadar sivri düşünüyorsun, o zaman sivri gelen tepkileri de göze almalısın, pek sevgili yazar.

yeni gelen birkaç üye hakkında öyle böyle entry girdi diye gittiysen, ya da sana tepkili olan ben ve birkaç yazarın haricinde, görünmez grubu oluşturan ve yazdıklarını berbat bulan (çoğunluk) diğer yazarların oylarından usanıp gittiysen, o senin bileceğin iş.

burada hümanizmi savunup da, kimin insanları nasıl ayrıma düşürdüğünü ya da ortam geridğini çok iyi gördük. teoride iyi olunabilir ama uygulama sıfır ise bir değeri yoktur ki.
sepulturk
daha yeni gelip kendisine küfürler tehditler yağdıran insanlara buradan soruyorum;
siz kendi fikirlerinizle ilgili kaç tane tematik entry girdiniz, bu sözlüğü karıştırmaktan başka nasıl bir olayınız oldu burada. zapatista kendi fikirleriyle alakalı olan yüzlerce entry girdi. her şeyin anlamını, partileri, sendikaları ve bunun gibi yüzlercesini. şimdi siz kim oluyorsonuz da ve kendinizde o hakkı nasıl görüyorsunuz da bu insana hakaretler, küfürler tehditler yağdırıyorsunuz? ilk önce sözlüğe biraz faydanız olsun da ondan sonra yapın yapacağınızı. sözlüğe bu kadar faydası olan bir insanı sözlükten ayrılacak duruma getirmeye hiç hakkınız yok.

bari bi cümle yazim de entry konseptleri içinde olsun yazdığım;
çok sevdiğim eski yazardır.
myysteriouss
zaten sözlüğe yazmayı bırakmış bir daha yazmayacakken uçurulmasına niye şaşırıldığını gene olay haline getirildiğini anlamadığım yazar. kayıp deniyor, yahu zaten yazmıyor yıllardır kayıp değil miydi? ha uçmuş ha yazmıyor.(okuyordur bunu yanlış olmasın sorunum olmamıştır hiç kendisi ile)
instrument
arada bir sözlükte online gördüğüm, yazmayacağını bilsem de yine de ulan belki bişeyler yazmıştır diye düşünerek kim btonunu aşındırdığım insan.
instrument
taktir edilesi insandır. tuzluk yazılarını bir hafta bile geciktirmemiştir. aksatmamıştır. sürekli her hafta yazı göndermiştir.
stella
benim bu sözlük sayesinde arkadaşlığını kazandığım (ki en önemli kazancım bu sanırım) fakat sözlüğün kaybettiği, katkılarının eksikliğinin doğal olarak fark edildiği yazardır. "olsa da olur olmasa da olur" denilebilir, evet o olmasa da olur tabii ama işte böyle olur. ne güzel.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol