wuhan virüsü

independence
guncel can kaybi sayisi 2,363.

farkinda misiniz bilmiyorum ama dunya genelinde her gun 100 den fazla insan ölüyor. hastaligin merkezi çin ama çin'den sonra en yuksek can kaybi sayisi sinir komşumuz iran'da. iran'da ki can kaybi sayisi 6 ya yukselmis durumda.

peki bu ne anlama geliyor?

iran ile sinirlarimiz yol gecen hani. herhangi bir vize yok ve mart ayinda iran nevruzu icin turkiye'ye irandan binlerce insan gelecek, oysa sinir kapilarimiz halen daha alabildigine acik. irak bile iran ile olan sinir kapisini kapatmisken bizim sinir kapimiz allahina kadar acik.

peki neden?

cunku ekonomimiz yerlerde, berbat. iran'dan gelecek paralara ihtiyacimiz var, turiste ihtiyacimiz var, paraya ihtiyacimiz var paraya. para insan hayatindan daha onemli su anda hukumete gore. zira bu virüs hükümetleri düşürebilecek türden bir virüs.

yapilmasi gereken?

hic zaman kaybetmeden iran ile hem hava hem kara yollari kapatilmali tamami ile. ta ki virüsün asisi bulunana kadar iran halki ile temastan kacinmali. bu durumda virüsün ülkeye girmesi(hala girmediyse tabi ama girmedigini düsünmek de bana bir nebze ütopik geliyor) bir süreligine daha geciktirilebilir. virüs ülkeye muhakkak girdi yahut girecek ama en azindan etkileri azaltilabilir, bulasma ihtimali minimize edilebilir.

bu politika ile cok yasamayiz özetle.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol