silmarillion

piiz
bir tolkien başyapıtıdır okunması birazcık zordur kastırır ama devam edilirse orta dünya tarihi açısından yararlı olur,arkadaki sözlükle beraber okunası kitaptır.
cyranonunburnu
orta dünya mitolojisinde yaratılıştan güç yüzüğünün bilbo baggins tarafından tekrar bulunmasına kadarki bütün olayları aktaran temelde 5 ayrı çalışmadan oluşan ve anlamı ’soylu ve güzelden karanlık ve yıkıma’ şeklinde çevrilebilecek olan kitap. kitabı oluşturan 5 eser sırasıyla şunlardır:

(bkz: ainulindale)
(bkz: valaquenta)
(bkz: quenta silmarillion)
(bkz: akallabeth)
(bkz: üçüncü çağ ve güç yüzüklerine dair)
narcotic
heyecan dolu, bir sürü karakterin bulundugu, aşmış, cok acıklı, cok karışık, cok şiddetli savaslara, öykülere konu olan kitaptır. o kadar coktur ki karakter, artık kitabın sonunda uzunca bir yer karakterlerin acıklaması ile doludur.

ayrıca silmariller demektir. orta dünya’nın yaratılısından, valar’a yapılan ayaklanmadan, elflerın orta dünya’ya göclerinden, silmarillerden güc yüzüklerine dair her seyi bulabileceginiz kitap.

ardından hobbit’i de okursanız tadindan yenmez.

alchoburn
christopher tolkien’in babasının ölümünden sonra notlarını derleyerek yayınladığı ve aslında jrr tolkien’in elinde daha nice hikayeler ( feanor’un lanet,nirnaeth arnoediad, thingol ve melian, luthien ile beren) bulunduğunu gösteren kitaptır...asli yayınında akallabeth ve güç yüzüklerine dair silmarillion kitabı ile birlikte iken, metis yayınları bu hikayeleri ayrı kitaplarda yayınlamıştır.

kitabın ana teması dünyanın,elflerin insanların ve cücelerin yaratılışı ile, feanor’un yarattığı silmariller ve bu silmariller için verilen savaşlardır.
tamu
kitabın sonundaki sözlük tam bir elfçe - türkçe sözlüktür. elfçe’nin dilbilgisi kurallarını biliyorsanız bu sözlük sayesinde derdinizi anlatacak kadar quenya dilinde konuşmaya başlayabilirsiniz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol