despotizm

independence
bireylerin hemen hemen tum haklarini kisitlayarak onlari kolele$tirmeye cali$an bir baski ce$idi.her turlu irade bu sistemde etkisiz kilinmaya cali$ilarak tek tip insan modeli olu$turulmaya cali$ilir ve bu tek tip insan modelinin de en buyuk ozelligi sorgusuz itaattir.
steroid
uygun doz ve zamanlamayla gayet başarılı olabilen, her halükarda yüksek yanetkilere sahip idari sistem, toplumsal tedavi.
ani kesilmesi neticesinde göt kalkması, bokunu çıkarma, astarını isteme gibi yoksunluk belirtilerine yol açsa da tolerans geliştirme söz konusu değildir.
nüks halinde tekrarlanması sonucu herhangi bir kalıcı hasar bulgusuna rastlanmamıştır.
beklenmeyen bir etki görüldüğünde vize için konsolosluklara başvurunuz.
yetkililerin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.

(bkz: prens)
john maynard keynes
bireylerin hemen hemen tum haklarini kisitlayarak onlarin bireyliklerini yok etmeye calisan bir yonetim cesidi.her turlu irade bu sistemde etkisiz kilinmaya calisilir ki boylece tek tip insan modeli olusturulabilinsin. nihai olarak bu tek tip insan da sorgusuz itaatte bulunacaktir.

sormak sorgulamak, anlamaya calismak bu sisteme comak sokmak demektir. iktidardaki kisiler amaclarinin iyi oldugunu dusunurler, bu ugurda da despotluksa despotluk yaparim diyebilirler ama unutulmamali ki cehenneme giden yol iyi niyet taslariyla doselidir. mikro duzeyde de boyledir makro duzeyde de boyledir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol