wuhan virüsü

bir süredir dünyada tavsamış gibi gözüken virüs. ama biz tavsadık mı türkiye olarak, hayır. ana akım medya tavsadı mı, o da hayır. hemen bugünkü haberimize bakalım:

bir düğün, 0 maske, 276 kişi ve 56 yeni vaka. teşekkürler minnesota halkı!

haberin detaylarında diyor ki, bir düğün yapmışlar ve davetli sayısı önerilen rakamın üstündeymiş. bu yüzden o düğüne giden 9 ilçeden 56 yeni vaka çıkmış.

bu virüsün bulaşıcılığı manyaklar gibi bir şey değil miydi ya? DSÖ'nün son bulabildiğim verileri bir kişinin ortalama 2.5 kişiye bulaştırdığını söylüyor. bu düğünde de (56 / 2.5) 23 kişide mi virüs varmış yani? ya da madem bir bok yapılmadı, neden sadece 56 kişide çıkıyor virüs?

bu arada, "önerilen sayının üstünde" dedim ya? önerilen sayı da 250 imiş, ve social distancing arıyorlarmış. yani düğüne 2 aile gelmese, bu durum "yasak" bile olmayacaktı.

son bir bakış açısı olarak; günlük vaka sayılarının onbinleri bulduğu bir ülkede, 300 kişilik ve hiç bir önlem alınmamış bir düğüne gitseniz bile, virüs kapma ihtimaliniz %20. virüsün sizi ağır hasta etme ihtimali ise 1%.

sırf bu entiri için biraz ekonomide son haberlere bakayım da kanıt koyayım istedim, yok aq! son bir ay içerisinde kimse artan işsizliğe, maaşını alamayan çalışana, dükkanını kapatan esnafa değinmemiş! ötv'nin ikiye katlanması, bulunan doğalgazın vatandaşa zam olarak dönmesi (?) gibi şeylerden bahseden yok!

o yüzden şunu bırakıyorum:


atiye

yeni sezonu yani 2. sezonu bugün yayınlandı. sosyal medyadaki ilk izlenimler 1. sezon kadar güzel ve heyecanlı olmadığı yönünde. hatta çok karışık diyenler de var. ben bugün yayınlanır yayınlanmaz 2. sezonu bitirmiş biri olarak bu yorumlara katılmıyorum. başka da bir şey söylemiycem spoiler olmasın diye. siz de izleyin, karar verin.

ali göde

bic diye bir marka var.. var yani herkes biliyor.firma adını kurucusunun soyadından alıyor.. marcel diye bir adam. soyadı da bich..

marcel "şirketimin adını bich koyacam" dediği zaman birileri uyarmış "abi onu kesin biç diye okur bu ibneler" diye.. o da bic koymuş.. bik yani.. siksen biç diye okuyamıyorsun..

demem o ki ali göde beyi uyaracak birileri yokmuş demek ki.. şalsan koy abicim adını. ne uğraşıyosun göde möde..


coronavirüs'ün ekonomik etkisi

geçen gün başka bir konuyu araştırırken, bir türlü güncel haber bulamadığım etki. ben de kafaya taktım, oturup kendim araştırdım derledim. öncelikle, bu pandemiden bu ekonomik düzendeki işçi sınıfı ve elit sınıf çok farklı etkilendi. ben, kendim gibi işçi sınıfından bahsedeceğim.

en güncel işsizlik verileri daha yeni yayınlandı. tüik denen istatistik bilimine inat olan kuruma göre, işsizlik oranı haziran ayında %13.9 imiş. bilgi saklamak için o kadar uğraşmışlar; 15-64 yaş aralığı işsizlik oranı ne aq? üniversite gençleri mesela ekonomiye katkı sağlamıyorlar henüz, ama işsizlik oranında gözükmüyor, öyle anlatayım.

bir başka okuyabildiğim bilgi; hizmet sektörünün işsizliğinin korkunç boyutta olduğu. aynı zamanda hizmet sektörü, en büyük grup bu araştırma içerisinde.

son olarak; 15-24 yaş arası işsizlik, sıkı durun, %26.1! yukarıdaki hesaplama korkunçluklarını da düşününce, hiç iç açıcı bir tablo ortaya çıkmıyor.

peki diyelim işimiz var, asgari ücret alıyoruz, 2.325 tl. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı, kasım 2019 itibariyle 2.000 tl. bu açlık sınırı hesabı bildiğim kadarıyla sadece çay ve simit yiyerek gibi hesaplanıyor, ama neyse. eğer virüs olmasaydı, asgari ücretle 4 kişi aç olmadan yaşayabiliyorduk-muş(lol).

virüste ne oldu? tüketici fiyat endeksi saçmalığına göre virüsten beri aylık olarak %1.5 artıyor. ağustosta %2.5. ama ben içinde pinpon topu olan fiyat endeksini ne yapayım diyorsanız, haklısınız. haberleri hatırlayalım o zaman;

ötv zammı yapıldı.
tüketici kredi vade limitleri 60 aydan 36 aya çekildi.
mart başında 6.23 olan dolar şu an 7.48 civarı.
mart başında altın 314 tl iken, şu an 467 tl.
ekonomik daralma %3-4 civarı tahmin ediliyor.
GSMH bu yıl ikinci çeyrekte, geçtiğimiz yıla göre %9.9 küçülmüş.

yani, bu virüs ekonomimizin içinden geçmiş, geçiyor. insanların birikimi yoktu, kredi borcu vardı zaten en başta. bu süreçte daha kısa sürede, daha çok para harcamaya zorladılar normal halkı. daha az üretmişler, daha az ithal etmişler, onları da fahiş fiyatlara satmışlar.

ilk önce gidip avm'leri açtılar. sen ölebilirsin, ama ekonomi ölmemeli. kişisel servetiyle dış borcu kapatabilecek adamlara devlet destek olurken, "askıda fatura" ile vatandaşa birbirinin faturasını ödetiyor aliminyum.

yazıyı keşke tavsiyeler, ne yapılabilir filan ile bitirebilseydim ama maalesef. dikkat edin kendinize, borcunuzu harcınızı kapatmaya çalışın belki; benim 4 yıl sürdü ama büyük rahatlık.

şunu da bırakayım da gülelim: "işçi sınıfı: lütfen bize yardım edin"


yemek sepeti

Semtime yakın lokantaları ve menülerini görmek için girdiğim site.
Komisyoncuları sevmiyorum, lokantayı intertten bulup telefonla sipariş veriyorum.
Canın cehenneme yemek sepeti.

Seninde amq sarı logolu site, araba piyasası senin yüzünden yükseliyor.

xbox series x

Microsoft firmasının 10 kasım 2020 tarihinde çıkartacağı son model oyun konsolu.

Kendisi 4k/120fps oynatabilmek gibi ciddi bir güce sahip olan konsoldur.

Şimdi gel gelelim bunun fiyatına. Yaklaşık 1 saat önce microsoft türkiye, ürünün ön siparişe açılma tarihi ve resmi türkiye satış fiyatını açıkladı.

Buna göre ürünün ön sipariş tarihi 22 eylül 2020, çıkışı tüm dünya ile aynı anda 10 kasım 2020.

Fiyatı ise yurt dışında $499/€499 iken ülkemiz fiyatı tamı tamına 7.500₺... Yanlış duymadınız.

Bir ülke düşünün ki hayvan muamelesi bile görmüyorsunuz, sırf farklı coğrafyada doğdunuz için başkası tek maaşıyla 3-4 tane alabilirken, siz belki de 5 maaşınızla yemeden içmeden sıçmadan ancak alır gibi oluyorsunuz.

Umarım yeni nesil oy kullanırken, gözünün önündeki bariz gerçekleri hatırlayıp da oyunu kullanır. Yine umarım, ömrüm yeter de bu çoban tayfanın yıkılışını görebilirim.

ev kedisi

Bizimkinin geçtiğimiz haziran ayında elinde şişlik oluştu. Veterinere götürdüm. Ama bizden başka herkesten kaçan enteresan bir hayvan. Gördüğü an kaçıyor.

Neyse geldim veterinere, kafesi açtım. Direkt fırlyayıp çıkacağını biliyordum ama oda dar nasıl olsa, yakalarım diye çok kasmadım. Ama ara odanın kapısı aralıklıymış, bizimki fırladı gitti oradan. Neredeyse 100 çuval kedi mamasının yığılı olduğu paletin altına girdi. Hadi palet yine iyi, bir şeylerle dokunsak çıkar belki dedik... 2dk geçmeden paletin altından, duvarın içine girdi. Duvar da suntadan olduğu için iki sunta arasındaki boşluğa girmez mi...

Tanesi 15 kilodan yaklaşık 100 tane mamayı indirdim. Bir de üstüne etraftaki ıvır zıvırları da indirdim. Öyle veya böyle kan ter içinde kalarak paletleri kaldırdım. Telefonun ışığı açıp iki sunta arasındaki boşluğa bir baktım, bizimki sırtını dönmüş, ellerini de kafasına yanlardan bastırmış. O an öyle korkmuş, öyle tatlı bir duruşu vardı ki hiç bir şey söylemeye dilim varmadı. Her şeyi yine aynı yerine dizdim. Yaklaşık olarak geçen 4 saatte de bizimkinin elindeki şişlik indi, kayboldu... veteriner de depoya ayar çektiğim için teşekkür etti. Her mamayı hizayla dizmiştim... ev kedisi insana böyle şeyler yaptırabiliyor. Ha bizimki tam ev kedisi de sayılmaz aslında ama olduğu kadar.

cumhuriyet halk partisi

gerizekalılığın kitabını yazmaya ant içmiş bu adamlar.. gerçek söylüyorum bak.. süzme gerizekalı bu adamlar..


odatv adlı muhalif görünümlü haber sitesine chp aracılığıyla bir haber konmuş... siz okursunuz uzun uzun deşmek istemiyorum çünkü yoruldum, çünkü vaktim yok.. siz de okuyun ama. dikkatli bir gözle.
https://odatv4.com/bu-nasil-oldu-17092052.html

özetle diyor ki bursa'da ölümler arttı.. govik govik sikibik bikibok... bir de yalandan rakamlar filan vermişler, ama diyorum yani bu adamlar o kadar gerizekalı ki verdikleri rakamları bile kontrol etmiyorlar..

yeri gelmişken ekrem denen zübüğe oy verdim o da geldi siyasal islama çağrıda bulundu "bunların sokağa çıkmasını yasaklayın" diye.. bir dahaki seçimde benden alamayacağı oyu sağda solda arar artık.. çünkü kafasını çalıştırmayan insanlara tekrar tekrar şans vermenin anlamı yok.. çalıştırmıyorlar.. olmuyor.. sonra bu enayiler ekşide ağlaşıyorlar.. "30 avustos'u yasakladınız ama ayasofya bikibik" bilmem ne.. eskiden acıyordum bu insanlara ama artık sadece gülüyorum. kendi hakkını hukunu korumayan bir mal kitle için niye üzüleyim ki?

her neyse .. ölüm rakamları verilmiş ama kuru kuruya.. yani bu rakamlar bursa'da ölen insan sayısı mıdır gömülen insan sayısı mıdır net değil. çünkü 2.5 ay boyunca insanlar şehirlerarası yolculuk yapamadı. özellikle memleketinde gömülmek isteyen birçok yaşlı insan bu dönemde büyükşehirlerde gömüldü.. bu rakamların içinde intiharlar nedir, kanser nedir, kalp nedir, cinayet nedir yok.. başka kentlerden, küçük yerleşim yerlerinden hasta nakli, nüfus artışı etkisi, yıllık dalgalanmalar, bu dönemde insanların eve kapatılması, insanların kötü beslenmesi, stres vs vs .. hiçbir şey yok. dediğim gibi kuru kuru rakamlar ve şempanze korku pornosu.. abooovvv ölümler arttı çabuk korkun...

şu tablodan bahsediyorumhttps://odatv4.com/images2/2020_09/2020_09_17/oranlar.jpg

2016-2020 arasında ocak ağustos dönemlerini almışlar ve diyorlar ki aaa ölümler artmış demek ki goronyo... çabuk bize yasak getirin..


bakalım şimdi rakamlara

2020'de ocak ağustos döneminde 11,615 kişi ölmüş, 2019'a bakmışlar 10,845... aborriiiii.. govik govik govik... çünkü neden? çünkü ölüm sayıları %7 artmış..

peki 2016-2017 karşılaştırmasında ne olmuş? bu salaklar hesap yapmaya bile üşenen gerizekalılar olduğu için ben yapayım .

2016'da 9978 kişi ölmüş.. 2017'de 10786 kişi ölmüş.. oran? %8.. aboooovv .. meğerse o dönemde de pandeğmiler varmış.. hökümat bizden gizlemiş.. rahamlar saklanıyor .. siz devam edin işte.. klasik beyinsiz koronyocu cümlelerini sayacaksınız..

salak bu insanlar .. yemin ediyorum salak bunlar.. gelecek diye bir şey kalmışsa eğer bu avanak adamlar benden oy alacaklar öyle mi?? yarrak alırlar..

virüs maskesi

avrupa'da amerika'da insanlar yeter artık diyor.götü boklu sırbistan bile protesto gösterisi düzenledi maske çetesi biraz olsun hizaya çekildi.. aşağıdaki videoda garibim hintli çocuk faşist hindistan diktatörlüğünden belgrad'a gelmiş şaşırıyor.. aa burda kimse maske takmıyor diye..londra'da, berlinde 1 milyon insan toplandı korona saçmalıklarını protesto etmek için..bizim sosyal medyamızda maske takmayan çomarlar propagandası var ya.. madem günü geldi onu da düzeltelim.. maske takmak, maske zorunluluğunu alkışlamak bir ortadoğu çomarı davranışıdır..

isveç'i tüm dünyayla dalga geçme ülkesi olarak seçmişlerdi.. biraz bekledikleri gibi de oldu açıkçası.. insanların gözünün önünde isveç gibi bir ülke varken hala medyaya, televizyonlara çıkarılan şarlatan profesör döküntülerine inandılar.. çünkü oyunun amacı buydu. kandırmak.

isveç'te bugüne kadar kayda geçen 5800 korona ölümü var.. 10 aydır nasıl işlediğini açıklamadıkları süper gizli korona testine göre tabi.. kim öldü diye baktığın zaman hep aynı grup ön plana çıkıyor.. bakımevinde kalan yaşlılar.. toplumu paniğe sürüklemek için ellerinin uzandığı yaşlıları öldürdüler.

her neyse şimdi isveç'i de korona hapishanesine kapatmaya çalışıyorlar ama dünya isveç'i izlerken isveçliler de dünyayı izledi.. başlarına gelecekleri gördüler. pek razı olacaklar gibi gözükmüyor.. isveç'te okullarla çocuklarla filan ilgili bir mide bulandırıcı planları var diyorlar ama biz bilemeyiz tabi. hayırlısı diyelim.

ancak bir ortadoğu çomarı maske zırvalığını savunur..


sordunuz mu doktorlara, bu pcr testinde hangi dna dizilimini arıyorlarmış? kim söylemiş bunu aramaları gerektiğini? 1000 doktordan 1 tanesi bilirse helal.

tronlink

bugun popüler oılan airdrop şeysi. 300 bedava kredi kazanmak icin yapilmasi gerekenler copy paste yontemi ile şu sekilde;

adım 1- tronlink wallet indirin google play ya da app store.
adım 2- hesap oluşturun
adım 3- hesap oluşturduktan sonra sağ alt köşede "me" butonuna girin
adım 4- "ınvite a friend" seçin
adım 5- sağ üstte "claim rewards" yazan yere " kbj9 ". yazın. (b buyuk olacak)

300 kredi cepte.

covid-19 aşısı

güncel veri olarak dunya genelinde 8 ayri aşı adayı 3. faz calismalari yani insan üzerinde denenme aşamasında devam ediyor. 1 aşı adayı ise 3. faz için izin almis durumda.

Üçüncü aşamadaki aşı adaylarından 5'inin acil kullanımına onay verildi. Bunlardan ABD'de ve İngiltere'de denenen 2'sinin testlerinin ekim sonunda tamamlanarak yaygın şekilde kullanılması hedefleniyor. Diğer yandan Çin ve Rus hükümetleri tarafından acil kullanımına izin verilen 3 aşı adayının ise klinik deneme programı dışında, sağlık çalışanları ve kamu görevlileri üzerinde uygulanmaya başladı.

19 eylül 2020 ayvalık yangını

şu ana kadar medyaya yansimamis olsa dahi ayvalik şu dakikalarda alevler icerisinde. hatta oyle ki mit kampina kadar yakinlasmis yangin, neredeyse sehre inecek, ruzgar cok, yanginin buyumesi ruzgar sayesinde oluyor. yanan yer ormanlik alan ama sehre kadar inme riski buyuk. cevre illerden itfaiyeler duruma mudahele etmek uzere ayvalık'a gittiler. buyuk sikinti var bolgede. bir iki saate medyaya da duser gerekli bilgiler ancak gordugum fotograflar hic ic acici degil. acilen sondurulmezse buyuk zarar olacak.