bilgi sözlük

sepulturk
iki yılımın zaman zaman büyük keyifle geçtiği bir oluşum oldu bilgi sözlük. kendime sanki 2-3 gün geç kalmış bir doğum günü hediyesi vermiştim buraya ilk adımımı attığımda. ciddi anlamda beni çok şaşırttı bu sözlük. hiç beklemediğim kalitede yazarlarla beraber yazıyordum çünkü. burada yazabilmek uğruna staj yaptığım fabrikada azar üstüne azar yiyordum, en sonunda da götüme tekmeyi yiyordum. bir yıl kadar da bu böyle devam etti. zirveler düzenlendi, eğlenildi, içildi, sıçıldı. zirveler yapılıyordu çünkü zirveye gelen insanların profilini sözlükten görebiliyordun ve "haa ben bu adamla acaip muhabbet ederim" diyebiliyordun.

yazımın bundan sonraki kısmını kaldıramayacaklar okumasın zira sert eleştiriler olacak biraz yumuşatılmış bir halde.

peki ne oldu da bu kadar yavan bir sözlük haline geldi bu sözlük? bu kadar basit, populist tavırlara nasıl prim vermeye başladı? lise edebiyatı neden artık sözlük celebrity olabilmek için yetti de eşeğin siki kadar arttı bile? kendisi oturup iki kelimeyi bir araya getiremeyenler yazılmış muhteşem entrylere sırf yazan kişiden dolayı neden berbat vermeye başladı? bu saydığım durumlarda suçlu veya suçlular var. eğer ben de bu suçlulardan birisi isem ve bunu bana hissettiren en ufak bir şey algılarsam zerre düşünmem çeker giderim zira benim aldığım terbiye sanal terbiye değil. klavye başında kendisini adam sananlardan değilim. burada yazdığım bir şeyi birisi bir gün gelip bana hatırlatsa sonuna kadar savunurum yine. bunu yapamayacak olanlar ise gelip beni veya bunu yapabilecek olanları eleştirme hakkına pek sahip değiller. burada yazdıklarım aslen benim görüşlerim gibi görünse de onlarca insan sayarım benim gibi görüşleri olan. dedim ya sert eleştiriler yapmak ister bu gönül ama hafifletip bir çoğunu sineye çeker yine.

peki neden taktım ben bu populizm ayağına? geçen haftanın en beğenilmeyen entrylerine baktım, sonra dikkatimi çeken bir entry’nin bulunduğu başlığa baktım. orada dedim "ucuz populizm" budur diye. bir kaç gün önce bir entry yazmıştım;

#785309; keşke bir an önce çıksa...
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol