amerika birleşik devletleri'nde çıkan olaylar

independence
mayıs sonunda baslayan ve siddetini arttirarak devam eden olaylar.

oncelikle olaylar neden cikti?

george floyd isimli bir zenci bir sebepten oturu polis tarafindan gozaltina aliniyor ancak oyle boyle bir gozaltina alinis degil. polis zanliyi yakalamis olmasina ragmen yere yatirip dizi ile bogazina bastiriyor ve ne yazik ki floyd kisa bir zaman sonra nefes alamayarak yasamini yitiriyor, üsteiik herkesin gozu onunde.

floyd'un goz gore gore nasil öldürüldüğü asagidaki videoda an be an gozukuyor.

not: goruntuler rahatsizlik verici olabilir!floyd'un ölümünden sonra amerika'nin pek cok eyaletinde olaylar basliyor zaten. bir iki gun icerisinde yine pek cok eyalette ulusal muhafizlar goreve cagrilirken diger pek cok eyalette ise sokaga cikma yasaklari getiriliyor. insanlar hukumet binalarini atese veriyor, yakalanan polisler linc edilmek isteniyor, magazalar yagmaya ugruyor ve daha pek cok siddet eylemleri. trump ulke genelinde olaganustu hal ilan edip orduyu goreve cagirmaya hazirlaniyor. özetle abd oldukca zor gunler geciriyor ve daha zor gunlere de gebe gozukuyor. olaylari detayli olarak su twitter adresinden takip edebilirsiniz;

https://twitter.com/politicturk
galahad
Bu kadar şeyin üst üste gelmesi gerçekten garip. Polis tarafından Öldürülen vatandaş ilk değil. Ama olayların bu denli patlak vermesi, neden daha önce değil de şimdi oldu.

Birilerinin, ciddi şekilde dışarıdan yönlendirdiğini düşündüğüm olaylardır. Ya da tek sebebi, insanların tahammül sınırına ulaşmasıdır... her iki türlü de etkilerini bir kaç hafta içinde göreceğiz.
meekma
antifa denen soros itleri yıkın dökün diye para veriyorpolis mahalleleri basıp evinde duran insanlara ateş açıyorbirileri göstericiler fırlatsın diye sağa sola taş tuğla istifliyor


seattle polisi zebaniler gibi insanları dövüyor


bunun adı planlı programlı kaostur.

ekşi sözlükte baktım baya amerika yıkılınca florida bize kalacak filan zanneden tipler var.

yıkılmak istenen şey amerika birleşik devletleri değil amerikan halkı. amerikan hükümetini biraz olsun frenleyebilen tek güç.

amerikan halkını devirdikleri anda miami'de yazlık sahibi mi oluyorsun yoksa dünyanın geri kalanında tüm herkesin götüne copu sokup ağızlarından mı çıkartıyorlar hep beraber görürüz.
meekma
istedikleri kaosu çıkartabileceklerine inanırlarsa sonuna kadar götürürler ve amerika'da sıkıyönetim ilan edilir. amerika'da sıkıyönetim ilan edildiğinde de teknik olarak olarak dünyanın geri kalanında da sıkıyönetim ilan edilmesinin önünde bir engel kalmaz.

belki bir ihtimal putin ve jinping "hayır. insanların temel hak ve özgürlükleri ellerinden alınamaz" filan deyip bu gidişa..... assdsdfsdfsdf


dalga geçiyorum...

gösteriler erken biterse de bu sefer yine koronya siksiğine dönerler.. ayyy bak göstericilerin salyaları birbirine değdi hastalık şeyoldu filan muhabbetleri yeniden başlar. klasik medya orospuları ve koronyo siksikçisi profesörler ekranları doldurur, akşamları kuru kuru rakam okumalı korku pornosu kaldığı yerden devam eder..

böyle oldu değil mi şimdiye kadar.. birileri çıktı televizyona 500 gişi gorona gaptı, 1000 gişi gaptı, 300 gişi şeyoldu filan dediler ama detaylı bilgi filan verilmedi.. kimdir bunlar, yaşları, sağlık geçmişleri, hangi tedaviler uygulandı filan en ufak bir detay yok.. bunun adı da "bilim" oldu... yersen..

diyeceksin ki hadi amerika'da isyan oldu ondan hastalık şoooldu bizim suçumuz ne peki? bizim suçumuz da "erken normalleşme" olur o durumda.. iblisin aklı o kadar da çalışıyordur herhalde.

özeti: şimdilik dua etmekten başka bir yolumuz yok. başka zaman da yok da .. şimdi hiç yok.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol