ali sürmeli

oteki
’bakan uyuma istifa et’ sözünün sahibi bu sözü ettikten sonra devlet sanatçılığından atılmıştır kendisi.
independence
türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.


ali sürmeli 1959 yılında doğdu. babası anadolu’da birçok şehirde görev yapmış bir postacıydı. mimar sinan üniversitesi konservatuvarı tiyatro bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. sokak tiyatrosu, dostlar tiyatrosu ve devlet tiyatrosu’nda çalıştı. 1988 yılında "dönüş" adlı film ile sinema dünyasına girdi. ismail dümbüllü, ulvi uraz, 1996 yılında 8. ankara ulusal film yarışması "yardımcı erkek oyuncu" ödülünü aldı.
1995 yılında "sokaktaki adam" rolü ile siyad ödüllerine layık görüldü. 1998 yılında "karşık pizza" adlı filmde rol aldı. 1999 yılında başrolünde kenan imirzalıoğlu’nun yer aldığı "deli yürek" adlı televizyon dizisinde turgay atacan rolünde görüldü. 2000 yılında antalya altın portakal film festivali’nde "filler ve çimen" adlı sinema filmiyle "en iyi yardımcı erkek oyuncu" ödülünü aldı.

2001 yılında semir aslanyürek’in yönettiği "şellale" adlı filmde süleyman adlı karakteri canlandırdı. "aşka sürgün", "yağmurdan sonra", "hürrem sultan" gibi televizyon dizilerinde rol aldı. 2006 yılında semir aslanyürek’in "eve giden yol 1914" ve ömer fark sorak’ın "sınav" adlı filmlerinde rol aldı.
laughter
yakın zamanda karıştığı hatta bilfiil başrolü olduğu skandal sebebiyle akıllarda hep kötü imajı ve kadına şiddetle kalacak olan aktör. insanın aklı almıyor, özellikle tiyatrocunun böyle bir harekette bulunmasını.
http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/ali-surmeli-kadin-oyuncuya-yumurta-saldirisini-savundu-haberi-69174

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol