24 nisan 2021 ermeni soykırım yasasının joe biden tarafından kabul edilmesi

independence
ne kadar doğrudur bilinmez ama yarin yani 24 nisan 2021 tarihinde joe biden kendisine uzatilan sözde ermeni soykırımı yasa tasarisini kabul edeceği söyleniyor. türk düşmanlığı ile bilinen biden'in bu tasariyi kabul edecegini dusunmek cok da mantiksizlik sayilmaz. ozellikle erdogan bastayken.

bakalim yarin neler olacak.
independence
beklenen oldu ve biden soykırım kelimesini kullandi.

biden'in aciklamasi su sekilde;

"Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz.

24 Nisan 1915'te Konstantinopolis'te Ermeni aydınları ve cemaat önderlerinin Osmanlı yetkililerince tutuklanmasıyla başlayarak 1,5 milyon Ermeni bir imha harekatı dahilinde sınırdışı edildi, katledildi ya da ölüme yürütüldü.

Hayatta kalanların birçoğu dünyanın çeşitli yerlerinde yeni evler ve yeni hayatlar bulmak zorunda kaldı. Bu yerlerin arasında ABD de vardı. Kuvvet ve direnç ile Ermeni halkı ayakta kaldı ve toplumlarını tekrar inşa etti. Geride kalan yıllarda Ermeni göçmenler ABD'yi sayısız yönde zenginleştirdi, ancak atalarını bizim kıyılarımıza getiren trajediyi unutmadı. Hikayelerini onore ediyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi kabul ediyoruz. Bunu kimseyi suçlamak için değil ancak tarihin tekerrür etmediğinden emin olmak için yapıyoruz.

Bugün kaybettiklerimizi anarken gözlerimizi aynı zamanda geleceğe, çocuklarımız için inşa etmek istediğimiz dünyaya doğru dikelim. Bağnazlık ve hoşgörüsüzlük gibi kötülüklerle kirlenmemiş, insan haklarına saygı gösterildiği, tüm insanların hayatını haysiyet ve güvenlik içinde yürütebildiği bir dünyaya. Bütün insanlar için iyileşme ve uzlaşmanın peşinde olalım.

Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor."

üstelik bu aciklamayi yapan, milyonlarca kizilderiliyi katleden bir ulkenin baskani. daha yeni demokrasi goturdukleri ulkelerde yuzbinlerce sivil insanin ölümüne sebep oldular. insan biraz kendi tarihi ile yuzlesir.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-56874181

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol