confessions

galahad

Yazar

  1. toplam entry 610
  2. takipçi 2
  3. puan 1899

wuhan virüsü

Bu virüs, eğer söylenildiği kadar kolay bulaşıcıysa, türkiye 'de şimdiye kadar bulaşmayacağı nokta olmamalıydı. Aşağı bakıyorum iran sınırı, orta doğudan içeriye akan onca insan, batıda avrupadan gelen giden insan... ülkenin her yerinden binlerce insan girip çıkıyor. Kaldı ki virüsün, sınır komşılarımızda ortaya çıktığında bile hiç bir kısıtlma olmamıştı. Velhasıl, Öyle kapalı kutu; okyanusun ortasında kalmış bir ada ülkesi değiliz.

sağlık bakanının açıkladığı rakamlar hiç ama hiç inandırıcı gelmiyor. Bu verileri elbette " test sonuçlarına" göre aktarıyorlar ama ülkemizin insan trafiğini biliyorsunuz işte. Böyle bir ortamda virüsün yavaş yavaş yayıldığını düşünmek aşırı saçma bence.

Ayrıca az önce istanbul'da bir tane hastanede çekilmiş video izledim. Aynen bahsettiğim insan trafiğini özetler durumdaydı. 65 yaş üstü onlarca insan tıka basa bir yerde bekliyor ve bu sadece bir tanesi. İç anadoluda, doğuda şartlar kim bilir nedir.

Virüsün varlığını inkar etmiyorum lakin bir şeyleri, insanlara farklı şekilde gösterdiklerini düşünüyorum. Ya da paronayak oldum , bilemiyorum.

karakomik filmler

Cem yılmaz'ın iki bölüme ayrılmış filmimsi şeyi.

Netflix'e gelince izledim. Kaçamak adlı bölümü hoşuma gitmese de, iki arada bölümü güzeldi.

Ayrıca cem yılmaz, dram rollerinde yine başarılıydı. Tıpkı Pek yakında ve hokkabaz filmlerinde olduğu gibi...

Lakin genel bakacak olursak, cem yılmaz standartlarında bir film olmadığını düşünüyorum. Ali baba ve yedi cüceler'den bir iki tık üstte diyelim.

fenerbahçe

Bu sezon fenerbahçe'nin sadece büyük maçlarda iyi oynamaya çalışması, garipsediğim bir olay oldu. Daha önünde bir adet beşiktaş ve türkiye kupası olmak üzere bir tane daha trabzon maçı olsa da, yenildiği gs maçında bile maçı kopartacak pozisyonlara girebilmişti.

Hele ki iç ve dış sahada oynanan trabzon maçlarında sahadan silmesine karşın, iki maçtan bir puanı zor alabildiler. Ama diğer maçlara bakıyorsun, beraberliği son saniyede kurtarıyorlar, rakibi 9 kişi kalmasına rağmen şut çekemiyorlar... bu sezon takım şampiyonluğa en büyük aday denilirken, bir anda geçen sezonun komik bir kopyası haline gelinmiş durumda. Daha ne kadar kötüye gider, bunu zaman gösterecek.

wuhan virüsü

Resmi açıklama yapıldı. ülkemizdeki ilk vaka pozitif çıkmış.

Şimdi kaos nasıl oluyormuş, diğer ülkeler izlesin ve görsün. Yağma kültürünü bizden iyi yapan olamaz.

call of duty warzone

22.30 itibariyle tüm platformlarda indirmeye açıldı.

Aslında bu modun indirme boyutu 10 gb. Ancak çakal actvision, modern warfare oyunuyla birlikte indirtiyor.
Bu durumda 100 gb'lık bir indirme boyutuna ulaşıyor. Sadece warzone oynamak isteyenlere, ana oyunu zorunlu tutmak işgüzarlıktan başka bir şey değil.

Fiberimiz de yok. En iyi ihtimal 2 gün sonra deneyebileceğim oyundur.

call of duty warzone

Bugün ps4, xbox one ve pc platformlarına çıkışını yapan, oynaması ücretsiz battle royale oyunu.

An itibariyle call of duty modern warfare sahipleri için indirmeye açılsa da, sahip olmayanlar için türkiye saatiyle 22.00 ve 23.00 arası bir zamanda açılacak.

Eğer sunucu sorunları, p2p öğeler gibi saçma sapan işlere bulaşmazlarsa; önümüzdeki bir kaç yılın battle royale/f2p piyasasını silip süpüreceğini düşünüyorum.

Peki böyle düşünme sebebimiz nedir ?

Birincisi tabiki call of duty oyunu. Arkasında koskoca actvision gibi bir firma var.

İkinci olarak ise aşağıdaki oynanış videosundan gördüğünüz gibi, oyunun akıcılığı ve performansı gerçek çok iyi görünüyor. Grafikler de keza öyle. Burada kilit noktalardan biri de, gerçekçi grafiklerin olması -ki bu noktaya tekrar geleceğim.

Şu an piyasada bulunan rakiplerini ele alırsak:

- Pubg
oyun dünyasıyla alakası olmayan insanların bile pubg mobil sayesinde aşina olduğu bir oyun. Gerçekçi grafikler ve oynanışıyla ciddi bir kitlesi bulunuyor. Geçen sene kadar popülaritesi kalmasa da, yine de battle royale türünün başını çekenlerden. Ancak oyunun performansı ne yazıkki bunca geçen süreye rağmen çok iyi değil. Pc tarafında sağlam bir sistemle iyi sonuç almak mümkün olsa da, bir alt segmentin oynadığı oyun kalitesi gerçekten göze batıyor. Pc tarafına değindik lakin pubg konsol tarafında tamamıyla rezalet. Yine konsol tarafında cod warzone ile yarışabilmesi mümkün bile değil.

- fortnite
Tıpkı pubg gibi oyun dünyasına damga vuran bir başka battle royale oyunu. Bilmeyenler için fortnite, çizgi film tarzı grafikleri ve özünde yapı inşa etme mantığıyla oynanan bir oyun. Sürekli üzerine koyması, arkasında epic games gibi bir devin bulunması, fortnite'ı zirveye taşıdı. Hatta bir ara netflix ile yarıştıkları dönem de vardı. Şu an sular biraz durulsa da milyon dolarlar kazanmaya devam ediyor. Grafiklerin tarzından bahsettik, kendi tarzında başarılı grafikleri var. Ama gerçekçi diyebileceğimiz grafik arayanlara hiç hitap etmemekte. Performans ve akıcılık konusunda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

- apeX legends
Geçen sene rastgele bir gün duyurulup, sonraki gün çıkışını yaparak bir anda piyasayı alt üst eden başka battle royale oyunu. Arkasında electronic arts ve respawn bulunuyor. Fortnite için saydığım grafik, performans ve akıcılık konusu, bu oyun için de hemen hemen benzer durumda. Grafik tarzları benziyor. Eldeki verilere baktığımızda şu an piyasanın en iyisi. Ama herkesin zevki farklı tabiki. Çizgi film tarzı grafikler bu oyunda da devreye giriyor.

- cuisine royale
Aslında pubg, fortnite ve apex legends üçlüsüne bir rakip olarak görülmüyor olabilir. Şahsi düşüncem en az onlar kadar iyi olduğu yönünde. Grafik konusunda belki de hepsinden iyi, performans ve akıcılık konusunda geride olsa da kendine has tarzıyla piyasadaki yerini koruyor. Ben de uzun süredir oynuyorum. Pubg konsol sürümünden çok daha iyi olsa da, apex ve fortnite ile rakip olamaz ne yazıkki.

Bu oyunları sayma sebebim, cod warzone için genel tablo çıkartmaktı. Çünkü bu adamlar bakmış ki, pubg gerçekçi lakin performans sorunları oynatmıyor. Fortnite ve apex legends performans, akıcılık konusunda iyi ama çizgi film grafikleri sayesinde çoğu insan umduğunu bulamıyor...

Actvision hepsinin eksik yanlarını alıp, oyuncunun istediği şekile sokmayı başarmış.
Cod warzone,
grafikleri harika ve gerçekçi tarzda
Performans sorunu yok
Oyun yağ gibi akıcılıkta oynanıyor

Üstelik konsol sürümünden bahsediyoruz. Pc tarafı daha farklı coşmuştur.

Bu oyun sektöre baya damga vuracaktır. Ben de heyecanla indirmeye açılmasını bekliyorum. Oynadıktan sonra da bir inceleme yapacağım. Bakalım dışarıdan görüldüğü kadar potansiyeli var mı...

extermination

2001 yılında playstation 2 konsoluna özel olarak çıkmış hayatta kalma korku oyunu.

Benim de ilk ps2 oyunumdur. Yeri çok başkadır. Yenisi yapılsa düşünmeden, gider koleksiyon sürümünü alırım.

Eskiden internet yaygın olmadığı için oyuna dair kim neler demiş ? Hiç bilgimiz yoktu. Yeni yeni baktım, Aslında oyunun notları pek iyi de sayılmaz. Biraz resident evil süksesi altında kalmış olsa da, bence dönemin underrated oyunuydu. Eleştirileri biraz abartı buldum. Ama bir şey fark ettim, o dönemin oyun basını gerçekten kelle kasap gibi puan kesebiliyormuş. Far cry 5 gibi oyuna 90 üstü puan verenler, o dönemlerde maksimum 20 verirdi sanırım....

the protector

Kötü olduğu bir gerçek. Bir kaç bölüm dayanabilmiştim. Geçenlerde 3.sezon duyurulduğu gibi yayınlandı. Acaba nasıl sıçtılar diye merak ediyordum ama şöyle bir 3. Sezon bölümleri ımbd ortalamasına baktım, çoğu bölüm 8 üstü puan almış. Sadece ilk bölüm 7.1 de kalmış. Burayı ne kadar takarsınız o ayrı konu ama bir tık üste çıkmışlar sanki. İlk iki sezona dayanabilen varsa, bizlere üçüncü sezonu değerlendirse güzel olurdu.

the last of us

Dizi tarafında, oyunda bulunan ellie karakterinin bazı tercihleri aynı şekilde aktarılacakmış. Ne olduğunu söylersek spoiler olur. Ama önemli bir bilgiydi.
Muhtemelen oyundan çok fazla sapmalar olmayacak.

Örnek verme açısından the witcher dizisi gösterilebilir. Siyahi elf mi ... ? Yok ebeni... ama yapmışlar.

sonic the hedgehog

Oyun dünyasının en sevimli, bilinir karakteri olan sonic kirpisinin filmidir. Geçen ay vizyons girmiştir.

Bu filmin, ilk gösterilen fragmanındaki sonic modellemesi öylesine kötüydü ki, yapımcılar üç beş ay daha süre isteyip, sonic modellemesini komple değiştirmiş. Ayrıca oyunların, film uyarlamaları genellikle başarısız olduğu için hiç ama hiç beklentim olmadan sinemaya gittim.

Sonuç ne oldu ?

Bayıldım... müptelası oldum. Film baştan sona aksiyon, eğlenceli ve sonic hayranlarına sunulan easter eggler ile doluymuş. Ben çoğunu kaçırsam da...

Sonic sesiyle, çizimiyle, mantıklı hikayesiyle harika aktarıllmış. jim carrey gibi bir efsanenin de filmde bulunması kaliteyi kusursuza yakın duruma getirmiş.

Kesinlikle sinema dışında evde de rahatlıkla izleyip, eğleneceğiniz bir filmdir. Hele bir de sonic hayranıysanız, deme keyfine. Vizyondan kalktı mı tam olarak emin değlim. Kalkmadıysa, Bir defa daha arkadaşlarımla izlemeyi düşünüyorum.

Son olarak şimdiye kadar yapılmış en iyi oyun uyarlaması film olabilir.

la casa de papel

Bu gidişle pek bitecek gibi durmuyor. Fragmana bakacak olursak, önceki sezona göre baya aksiyon odaklı olacak gibi... Uzatabildikleri kadar uzatacaklar orası kesin de, finali şayet olursa ve hiç biri yakalanamadan lay lay lom hayatına devam ederse çok söveceğim dizi olacaktır.

medal of honor warfighter

Muhtemelen son oyun olmaya da ömür boyu devam edecek. Bf serisi bu denli kitlesini toparlamışken, yeni bir moh oyunu, sanırım hayal olurdu.

Bu oyunun mp tarafı gerçekten iyiydi. Silahlar, sesler, haritalar iyi dizayn edilmişti. Bir kaç gündür ps3'de mp tarafında takılıyorum ama gerek ps3 görselliği, gerek oyuncu azlığı, ilk zamanlardaki tadı vermedi. Yine de mazisinin tadına bakmak güzel oldu. Senaryo moduna belki tekrar girebilirim.

wolverhampton wanderers

Bu sezon premier ligde izlemekten aşırı keyif aldığım takım. Gerçi bu sezon, çoğu takım göze hoş gelen futbol oynuyor. Kümedeki norwich bile, ilk beşi zorlayan takımlar kadar pozitif futbol oynama çabasında dersek yanlış olmaz.

Wolves farkı ise oyunculardan kaynaklı. İlerideki jota, gimenez ve traore üçlüsünün arkasındaki neves, moutinho ikilisi de tam bir dinamo oluşturmuş durumda. Sürekli hücumu düşünen, takım oyununu sahaya en iyi yansıtan takımlardan biri. Geçen hafta tottenham'ı, deplasmanda 2-1 'den geri gelerek 3-2 endiler. Gerçekten seyir zevki efsane ötesi bir maçtı. Bizim ligde belki 20 yıl sonra bu kalitede maç görürüz. O da bir umut işte.

ghost of tsushima

Net çıkış tarihi 26 haziran olarak duyuruldu. Dünün, last of us haberinden sonra en önemli haberiydi....

Bu oyuna hâlâ tam olarak bağlanamadım. Geçtiği dönemden ötürü mü, yoksa samuray işlerine biraz uzak kalmaktan mı bilinmez. Belki her ikisi de olabilir. Ama son yayınlanan hikaye fragmanı biraz daha ilgimi çekti.. çünkü önceki tanıtımlar genellikle combat ve grafik üzerine olmuştu. Oyunun güzel olacağına şüphem yok. Sonuçta 2015 yılından beri hatta daha da öncesine dayanan bir geliştirme süreci var. İnfamous ve sly cooper serilerinin yaratıcısı Sucker punch, bu defa çok farklı bir tarzla karşımızda. Bakalım nasıl bir iş çıkacak.

Bu arada oyunun türkçe altyazı desteğiyle gelmesi ayrı güzel. Sony artık istiktarlı şekilde dil desteği veriyor.

the last of us

Aman allahım. Bu gerçek mi ? Yoksa hayal mi görüyorum ?

En sevdiğim oyun, en sevdiğim kanallardan biri olan, hbo tarafından dizi oluyor. Hayatımda bir dizi/film haberine hiç bu kadar sevinmemiştim.

Dahası, oyunun yönetmeni neil druckman ve chernobyl ekibi birlikte çalışacakmış... ikinci oyunun haberine dahi bu kadar sevinmedim. Benim için tarifsiz duygular içeren bir duyuruydu.

Yayın tarihi ve oyuncu kadrosu hakkında bilgi açıklanmadı. Umarım bu yıl içinde gelir.

cuisine royale

Son güncelleme ile oyuna viper adında bir adet karakter eklendi. Buna ek olarak arayüz ve oyun içinde bir çok değişiklik var.

Gaijin, oyunlarında paragöz olmaktan vazgeçmiyor. Ama oyunlarında grafik ve performans sentezini gerçekten iyi yapıyor. Bu oyun da şu an gelişmekte olanlar sınıfında görülüyor ama sonunun, crossout gibi kemik kitlesinin müdavimi olduğu bir oyuna dönüşeceği kanaatindeyim. Yanılır mıyım, bunu zaman gösterecek. Ha severek oynuyor muyum ? Evet. Ama bazı bariz şeylerin üzerinden geçiyorlar. Düzeltmek işlerine gelmiyor. Bu da gelecek için bence iyi bir işaret değil.
0 /