öğretmenler günü

değerli öğretmenler, gününüzün bitmesine 1 saatten az kaldı malesef. daha nice mutlu öğretmenler günleri sizlerin olsun. yalnız, öğretmenlerin emekleri sadece bir günde hatırlanacak kadar az değildir, o yüzden bir güne sığdırmaya çalışmayalım bu öğretmenleri hatırlama olayını. onlar bizim heykeltraşımızdır bir nevi. bir kayadan bir heykel çıkarıyor onlar, bir mermerden bir adam bir kadın, bir insan çıkarıyorlar onlar. biraz da onların ellerinde şekilleniyoruz yani. ellerinize sağlık öğretmenlerim yetiştirdiğiniz her iyi insan için.
ülkemizde 1981 yılından beriatatürk ünne başöğretmen olmayı kabul ettiği 24 kasım tarihinden 30 kasım tarihine kadar okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan özel gündür.pek çok ülkede ise 1994 yılından beri 5 ekim 1966 yılında (bkz:unesco) ve (bkz:ilo) nun öğretmenlerin statüsü bişey bişey tavsiyesini kabul etmesiyle 5 ekim tarihinde kutlanan gündür.önemi yok zaten günün papanın son açıklamalarına bakarsak zaten teorik olarak da 6 yıl daha yaşlıyız.
sevgililer günü, anneler günü gibi benzerleriyle birlikte, topluca mevcut ekonomik sisteme hizmet eden, bu kavramların içlerini doldurması gerekirken tersine boşaltan bir diğer gün çeşidi.
bugun kutlanacak gun.

doguda 12 ogretmen teroristler tarafindan elleri kollari salina salina kacirilabilirken, onbinlerce ogretmen atama beklerken nasil kutlanacak ben onu merak ediyorum. ilerleyen saatlerde onu da anlariz.
hayatımızda en az ebeveynlerimiz kadar emegi geçmiş insanları andıgımız gundur. bir harf ogretene bin yıl kole olan bir anlayışı benimsemiş olmamıza ragmen bazılarına nedense bu günü anmak bir külfet olarak görünür.
vakt u zamanında ben de bir mail yollamıştım edep-edebiyat öğretmenime..hafta sonuna denk gelmişti galiba o yıl..belki fazla subjektif olacak ama olsun,eski günleri yâdetmek ve başlığın boş kalmaması adına..

-öğretmenler gününüzü;öğrencilerinize duyduğunuz bu denli ilgiden,verdiğiniz sevgiden,bilhassa öğrettiğiniz tüm bilgilerden dolayı -laf olsun diye değil- en içten dileklerimle kutluyor,nice saadetli öğretmen günlerine erişmenizi diliyorum..

-çok teşekkür ederim. sen cansın, bir tanesin. beni çok mutlu ettin. işte bu meslekten kopamamanın en büyük sebebi senin gibi sevgili öğrencilerim. allah bizlere hep senin gibi -kalbi sevgi dolu- öğrenciler nasip etsin. seni çok seviyorum. allah’a emanet ol.

bugun kutlanilan gundur ancak anla$ilan sozlukte kimsenin bugunden haberi yok. herkes mezun olmu$, ogretmenleri ile alakali tum ili$kileri kesilmi$ gibi kimseden bugun ile alakali herhangi bir yazi yok. vefakarligimiza hayranim.
gereksiz olduğunu düşündüğüm bir gündür.klişeleşmiş bir laf olacak ama, siz zaten dersinize çalışırsanız öğretmeninize en güzel hediyeye vermiş olrsunuz.evet
atatürk e 11.11.1928 yılında başöğretmen ünvanı verilir.24 kasımda da atatürk bu ünvanı kabul eder.daha sonra da atamızın 100.yıl dönümünde de 24 kasımın öğretmenler günün olarak kutlanmasına karar verilir.
bizler için kutsal bir meslek olmaktan vazgeçmeyen öğretmenlik mesleğinin atamızdan bizlere emanet olduğunu unutmamak gerekir.
bütün öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.
0 /