dünya kadınlar günü

dunya kadinlar gunu...

feminizm kokenli bir ciglik, diger tum kadin cigliklari gibi sessiz sedasiz, kendi halinde. gunun anlam ve onemini kim cikip okuyacak bilmiyorum, ama bugunun amaci sanildigi gibi erkekler uzerinde hakimiyet kurup onlardan ustun olmak degil, amac aslinda olmasi gereken esitlige yuruyebilmek ince nazik adimlarla, amac hakedilenin tezahur etmesinin ardindan gelen isikla aydinlanabilmek.

ve bu bir hayalden ote degil biliyorum, ama istiyorum ki ayagi yere saglam basan isler yapsin kadinlar, istiyorum ki kimse kadinin sesi olmasin, kadin kadinligiyla anlatabilsin kendi derdini. sesine sesler karismasin, aglamadan, sizlamadan, titremeden... egilmeden bir dag gibi dik tutsun basini. aldatilmasin hep, aglayan olmasin, katlanmak, sabretmek, bagislamak zorunda kalan olmasin.

dayakla incitilmesin kadinlar, ezilmesin hep; kol kirilip yen icinde kalmasin sonra, susmasin kadinlar, hakkini almayi bilsin, bilmiyorsa ogrensin, tuttugunu koparsin, elini verdiginde kolunu kaptirmasin.

kadin diyorum, hani icguduleriyle erkegini doyurmaktan ote gidenler degil bahsettiklerim, onu hayvanlar da becerebiliyor pekala. kadin diyorum, hani sadece xx kromozomundan olusanlar degil bahsettiklerim, anne olabilecek kadar temiz kalmayi basarabilenler benim kadin dedigim.

sonra kadin diyorum, erkegin golgesine siginmis bir resim dusuyor fikrime, kadinlarin gulusleri cercevelerden indirilip yuzlerine yerlestirilsin istiyorum. ve bunlar belki bir hayalden ote degil biliyorum;

hala kendisine tecavuz eden erkekle namus(!)u temizlensin diye evlenmek zorunda olan birileri var cunku. hala aldatildigini bile bile yuva(!)sini yikamayan, parcalanmis gurunu tamir edemeyip kendisini yikan birileri var cunku. hala anne olmanin sorumlulugunu uzerinden atamayacak kadar cefadan haberi olan birileri var cunku. hala kendisini orseleyen, inciten, aglatan erkegi erimdir deyip, saygida kusur etmeden basinin ustunde tasimayi bilen birileri var cunku.

cunku,
hala,
siz ne derseniz deyin ask var...

dunya kadinlar gunu.. gunun anlam ve onemini kim cikip okuyacak, kim sahte alkislara bogacak, kim meydanlarda isiga yuruyen kadinlarin arasina karisip, siyasi fikirlerini alet edip seslere kan karistiracak bilmiyorum. ama bildigim bir sey var, 20 yasinda koca yurekli genc bir kadinim ben, ve bunlarin hicbiri benim kaderim olmayacak. dunyanin hicbir erkegini kendi kadinlik gururuma degismeyecek kadar ozgur olmak dilegim.

ben 20 yasimin verdigi tum toyluk ve heyecanla susmayip baskaldiriyorum, sesimi duyan var ve ya yok, umrumda degil.

bugun benim gunum. ve ezilmeyi kaderi yapmamayi kafasina koymus tum diger kadinlarin;
kutlu olsun...
8 mart dünya kadınlar günü
9 mart dünya erkekler günü
10 mart dünya erkekler günü
11 mart dünya erkekler günü
12 mart dünya erkekler günü
13 mart dünya erkekler günü
...
dünya kadınlar günü’nün ortaya çıkışı hakkında üç ayrı görüş var:
birinci görüşe göre,1857’de new yorklu dokuma işçisi kadınlar, düşük ücretleri, on iki saatlik iş gününü ve artan iş yükünü protesto etmek için bir gösteri yürüyüşü yaptılar. polis şiddet kullanarak yürüyüşü dağıttı.
ikinci görüşe göre, amerikalı kadınlar 8 saatlik işgünü ve kadınların siyasal hakları için mücadele ederken, şubat 1908’de manhattanlı iplik işçisi kadınların grev yapması ve polisin yine şiddet kullanmasıdır.
üçüncü görüş,1909’da new yorklu dokuma işçisi kadınların işten çıkarılmaları protesto etmek için fabrikayı işgal etmeleri, çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir.

başlangıcı hangi olay olursa olsun, bu mücadelenin anısına, 2. enternasyonalin 1910’daki kongresi’nde clara zetkin’in önerisiyle , uluslararası emekçi kadınlar günü olarak ilan edildi.1910 yılından başlayarak 8 mart tüm dünyada kadınlar için özel bir anlam taşıdı. kadınların başkaldırısını simgeledi, birlikte bir güç olmanın, dayanışmanın anlamını bugünlere taşıdı.1960’lı yıllara dek sosyalistlerin kutladığı bir gün olan ,1960’lı yıllarda yükselen feminizmin etkisiyle tüm kadınların, sadece emekçi olarak değil, hayatın tüm alanlarında, yaşanan ortak ezilmişliği ve mücadeleyi simgeleyen bir gün olarak kutlanıyor. birleşmiş milletler de 1975’te bugünü "dünya kadınlar günü" olarak ilan etti.
kadınların sevilebilesi varlıklar olmasından dolayı,erkeklerin işlerine geldiği gibi kutlamasında bir sakınca olmayan gündür..dünya erkekler gününde ben hiç bir erkeği kucağıma oturtup da sevmem misal...
başlangıcı ne olursa olsun 8 mart, kadınların bilinçli bir başkaldırı ve dayanışma günü olarak tarihte yerini aldı. hepimizin 8 mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.
sıradan bir 8 mart sabahı

+kocacıım bugün 8 mart dünya kadınlar günüymüş
-haa öylemi ne güzel
+bende yan komşuya gidicem bu sebeple
-ne işin varmış orda otur evinde yemek yap çocuklara bak
+bey gideyim noolur uzağa değil yan komşuya
-sana hediyeni verdim mi hanım
+yok. bana hediye mi aldın
- heee gel bakım sen
++++gün acil serviste sonlanmış kadın doktarlara merdivenden düştüm demiştir+++
8 martta kutlanacak olan gun..ne anlami vardir ve neden cinsiyet ayrimi yapilir dunyanin kimi gunlerinde halen anlayabilmi$ degilim..ama benim anlamamam boyle gunlerin var olmasini degi$tiremiyor ne yazik ki..
geçen sene, bazı adamların kızılay’ın göbeğinde durup,gelip geçen kadınlara çiçek dağıttığı,bazı yankesicilerin de o sırada çantasız gezmeyen ve çiçeğe pek bir meraklı olduğundan adamların başına toplaşıveren kadınların cep telefonu ve cüzdanlarını aşırdığı gün..
eskiden bakirelerin tanrılara kurban edildiği mübarek gün. şimdi bakire bulunamadığı için bu günün içeriği değişmiştir.
an itibariyle fatih sağlık grup başkanlığında fatih belediyesi karanfiller dağıtıyor, kesk de kapıdan göründü. dün de sağlık sen getirmişti. yer gök karanfil oldu. karanfiller altında kalan büşra hanım’ı çıkartmak için jandarma ve akut sabahtan beri aralıksız çalışıyor. gelişmelerle yeniden birlikte olacağız. söz sende jedi..
her gün, yüzlercemizin kafasının "kader" kurşunuyla deşildiği bir türkiye’de kadınlar gününü kutluyoruz. 13 yaşında dedemiz yaşındaki adamlara satılıyoruz. 14’ünde çocuk doğurmaya çalışırken kan kaybından ölüyoruz. "namus" sayılıp "namussuzluk"la itham edilip taşlanıyoruz.

yaşasın kadınlar günü evet.

(bkz:bazı kadınlar 9 mart ı göremeyebilir)
iktidarları döneminde kadın cinayetleri yüzde 1400 artmışken, akpli yöneticilerin hangi yüzle kadınlar gününü kutlayacağını merak ediyorum.
0 /