çifte standart

en bariz şekliyle bir ailenin kız evladına farklı,erkek evladına farklı muamele etmesi örnegiyle açıklanabilir..mesela pek çok ailede erkek çocuklar sabahın körüne kadar eve uğramayabilirken,kız evlat saat en geç dokuzda evde olmak zorundadır..(bkz:kendimden biliyorum)
evladının her gece bilgisayar başında oturmasına kızan anne-baba,"yat artık yavrucuum,gözlerine yazık çooocum"derken, gece sabaha kadar kitap okumasına çıt çıkarmazlar,üstelik,birer birer gelip,"bi çay içer misin,al şu meyvelerin hepsi bitcek tamam mı! otur sen otur,kitabını bitir.."gibi şeyler söyler,ertesi sabah da her sabah saat dokuzda başına dikilen annesi erkenden kalkan evladına:"aaa niye kalktın yatsana gece sabaha kadar uyumadın zateeen.."gibisinden şefkatli cümleler sarfeder..
birden fazla standart oldugunu gosteren bu yuzden standart olmasini engelleyen dilemma, dustur veya unsurlardir.
standartlar tek ,yegane, emsalsiz herkese ve her mala esit uygulanmasi, boyle korunmasi gereken sartlardir.
ulkemizde bu isle ugrasan ilgili devlet kurumun adi turk standartlar enstitusudur. gercekte bunlar sadece mal ve metalarla ilgili standart tuzugu uygularlar. sosyal yasamda saglanmasi gereken standartlar ise yazili degildir, toplumun etik anlayisi ile olusur.