amerikan seçimleri ile covid vaka sayısı ilişkisi

en son başka bağlantılar da çıkan tuhaf ilişki.

amerika' da virüs süreçleri başladığında ilk bir planlama yapmışlar. bu planlamada ne kadar test yapılacak, kimlere uygulanacak, ülkemizi kurtaralım gibi konuşmalar yapılırken bir bakmışlar, bu virüs demokratların çoğunluk olduğu eyaletleri vuruyor.

o zaman sallamamıza gerek yok diyip iptal etmişler planı.

herhangi bir hükümet gerçekten vatandaşının iyiliğini düşünmüyor gene gördük.

kaynak: https://theweek.com/speedreads/928628/white-house-reportedly-scrapped-national-testing-plan-because-virus-mostly-hitting-blue-states

barron trump

sarı kafalar ailesinin veliahtı, medar-ı iftiharı, 14 yaşındaki genç. melania ile donald'ın oğlu.

şuradan kendisini hatırlayalım:


bu çocuk babasının bağlantıları ile bir yerlere gelen sıradan bir über zengin çocuğu. belki bizimkilerden daha bile az torpillidir. bu eleman babasına 15 dk uzakta çok özel bir okulda okuyor. (bkz:st.andrew's episcopal school).

en son bir karar almışlar, ve bu okulun virüsten dolayı kapalı kalmaya devam edeceği belli olmuş. halbuki bu çocuğun babası en son dedi ki:
- okulları açmak zorundayız, 105 milyar dolarlık yardım pakedi
- okulların kapalı olması da öldürüyor
- covid'de yaş düştükçe risk azalıyor

bu söylediklerinin tamamı kendi boktan araştırmalarına göre bile yalan ve yanlış. ama bizim çocuklarımızı okula göndermek zorunda. gitsinler ki sayıları arttırsınlar, iyice her şey kaosa sürüklensin.

kendi çocuğunu niye riske etsin ki? hele bu kadar zehir gibi, süper zeki bir çocuğu.

bu yavşakların babadan oğula sürdürdüğü iğrenç geleneklerini de bir ara yazarım.

kaynaklar:
okulun okulun kapalı kalması: https://edition.cnn.com/2020/08/01/politics/barron-trump-private-school-maryland-order-coronavirus/index.html
trump'ın okulları açma ısrarı: https://www.cnbc.com/2020/07/30/trump-pushes-to-reopen-schools-says-closures-will-probably-cause-more-death.html

2020 ağustos dünyadaki isyanlar

ağustos 2020 itibariyle dünya üzerinde pek çok ülkede kalabalık gösteriler, protestolar ve yer yer çatışmalar oluyor. bu gösterileri aşağı yukarı dört farklı gruba ayırabiliyoruz:

- ekonomik protestolar
- diktatörlüklere karşı protestolar (ya siyasi, ya da maske yasakları vb. konular)
- ırkçılıkla ilgili protestolar
- kadın cinayetleri ile ilgili protestolar

elimden geldiğince büyük ülkeleri burada özetlemeye çalışacağım:

abd: george floyd'un öldürülmesi ile başlayan isyanlar 3. ayında hız kesmeden sürüyor. en son abd hükümeti portland'daki protestoları bastırmak için polis'ten iyi askerden kötü adamları saldı, ve kaç gündür savaş meydanı gibi görüntüler geliyor.
rusya: yaklaşık 3-4 haftadır, rusya'nın doğusunda binlerce kişilik gösteriler oluyor. özellikle putin karşıtı, faili meçhul cinayetler ve totaliter yönetim tarzını hedef alıyorlar. işin ilginci, hükümet bu gösterilere hiç bir şekilde müdahele etmiyor, bildiğimiz ölü taklidi yapıyorlar - ki hiç tarzları değil normalde.
çin: taaa 2019'da başlayan hong kong protestoları hız kesmeden sürüyor. en son haziran sonunda son derece katı bir güvenlik yasası geçiren çin, şu noktadan sonra daha büyük bir şiddetle protestoları bastırmaya çalışacak gibi duruyor. en son protesto liderlerinden biri işini kaybetti ve herkes bunun ne sonuç doğruacağını merak ediyor.
almanya: yaklaşık 20 bin kişilik bir grup, berlin'de maske ve sükağa çıkma yasaklarını protesto ettiler. bu grupta kimse maske, mesafe vb. kurallara uymadığından polisler gelip bu gösteriyi dağıtmışlar. bunun üstüne alman ekonomi bakanı "daha ciddi cezalar getirilmesini" önermiş.
israil: natenyahu'ya karşı olan protestolar, 2 haftadır artarak ilerliyor. esas şikayetleri, yolsuzlukları ama aynı zamanda virüs önlemlerini ve ekonominin durumunu eleştirenler de var. son bir kaç gündür de şiddetin dozu artmaya başlamış.

bunlar dışında bulabildiğim, ciddi protestolar bulunan ülkeler: bulgaristan, zimbabwe, ırak, tayland, portekiz.
ortamın gergin olduğu bir kaç yer: belarus, polonya, nijer, türkiye

özetle her yerde bir gerginlik, karamsarlık ve şiddet körükleniyor. bu dünya çapında ekonominin kötüye gitmesiyle daha kötüye de evrilebilir, ya da bir kırılmanın başlangıcı olabilir.

sağduyulu kalıp özgürlüklerden feragat etmeden ilerelemek gerekiyor her zaman.

kaynaklar:
abd: https://indianexpress.com/article/explained/portland-protests-black-lives-matter-george-floyd-us-federal-forces-6519360/
rusya: https://www.livemint.com/news/world/anti-kremlin-protest-in-russia-s-far-east-attracts-thousands-for-fourth-weekend-11596287678214.html
rusya'nın normal tutumu:[url]https://www.rferl.org/a/russian-opposition-protests-moscow-city-council-arrests-navalny-sobol/30077701.html[/url]
çin: https://www.youtube.com/watch?v=lDdOVzqIWDA
almanya: https://www.dw.com/en/germany-18-officers-injured-dispersing-berlin-rally-against-coronavirus-curbs/a-54402885
israil: https://www.france24.com/en/20200801-anti-netanyahu-protests-in-israel-continue-to-grow
ırak: https://www.middleeastmonitor.com/20200730-iraq-560-killed-in-anti-government-protests-since-october/
ırak 2: http://www.asianews.it/news-en/Two-protesters-die-as-a-result-of-clashes-with-police-in-Baghdad,-medics-and-security-sources-say-50667.html
zimbabwe: https://www.gzeromedia.com/what-were-watching-zimbabwes-anti-government-protests-chinas-dark-fleet-trump-calls-for-election-delay
güney afrika: https://foreignpolicy.com/2020/07/30/coronavirus-lockdown-femicide-rises-south-africa/
tayland: https://www.bbc.com/news/world-asia-53589899
bulgaristan: https://www.france24.com/en/20200729-bulgarians-mark-three-weeks-of-anti-government-protests

şırdan

Tüm hayatım boyunca ilk defa az önce yediğim adana yiyeceği. Aşırı acıydı belki o yüzden çok beğenmemiş olabilirim ama kesinlikle abartıldığı kadar mükemmel bir lezzet değil. Belki yeniden denedikçe daha oturaklı bir karar verebilirim.

kedi

İnanılmaz güzel, tatlı bir hayvan. Yeni taşındığım evimde bahçeme plaj sandalyesi koydum, her gün iki tanesi gelip orada koyniş koyniş yatıyorlar. Uyuyuşlarını izlemek bile huzur veriyor insana.

hyper scape

Ubisoft'un yeni battle royale oyunu. Son bir kaç yıldır moda haline gelen battle royale türüne de yeni bir alternatif. Tabi ubisoft gibi paragöz firmalar da buradan payını almak istiyor.

Oyun 11 ağustosta pc, xbox ve ps4 olmak üzere 3 ana platforma çıkıyor.

Yaklaşık 1 aydır oyun açık betada. İsteyen pc kullanıcıları oyunu deneyimledi. Açıkçası bu hamle çok iyi olmuş. Çünkü oyun çıktığı gün betada yaşanan problemler olmadan çıkmış olacak. Ama oyunu betada deneyip, hevesi kaçan da olabilir illaki. Ona yapacak bir şey yok.

Şimdi bu oyun neye benziyor ?

Yine fps türünde aksiyon odaklı bir oyun. Bu sefer aksiyonun yanında parkur mekanikleri de bulunuyor. Diğer br oyunlarından kendini ayıran en önemli nokta zannediyorum ki parkur olayı. Oyunu denemedim, belki daha detaylı farklılıkları vardır. Ancak videolardan da gösterildiği kadarıyla parkur olayının üzerine epey gidilmiş. Hızlı bir oyun ve hızının yanında atlamalı, zıplamalı parkur mekanikleri de oyuna ekstra hız katıyor. Grafik tarzı olarak gerçekçilikten biraz uzak. Bunu takan genelde olmuyor ve bence de bu tarz daha iyi. Aksi halde sistem gereksinimleri arttığı için pc tarafında oyuncu sayısı azalmış oluyor. Konsolda olmasa da herkesin oyuna erişebilmesi adına olabildiğince sistem gereksinimlerini düşük tutup, daha fazla oyuncuya erişmek istiyorlar. Oyunun ücretsiz olduğunu düşünürsek, gayet doğal.

Ancak... bu grafiklere rağmen optimizasyonda en ufak bozulma görürsem, işte o zaman yaktım çıranızı.

Çok heyecanla beklediğim bir oyun değil. Oyun çıksın, dener ve yorumlarımızı yazarız. Bir de oyunda türkçe olacakmış. Her ne kadar bir faydası olmasa da ubisoft gibi firmanın bu desteği göstermesi güzel.

battlefield 1

Şu sıcak yaz günlerinde tekrardan indirmeye bıraktım. Bu oyunun çok ayrı bir yeri var. Heralde 1 senedir elimi sürmemiştim ama kendisini aşırı derece özletti. Oynanış, grafik, optimizasyon kısacası her yönüyle başarılı bir oyun. Oyuncu sorunu olmadığını da biliyorum çünkü bf5 çok kötü durumda.

72 gb ancak yarına inmiş olur. Sanki oyunu ilk kez oynayacak gibi heyecanlıyım. Bir oyunun bunu başarabilmesi harika.