arctic monkeys

the view from afternoon isimli sarkisi ve klibi ile muhtesem muzik yapan hayrani oldugum grup
2002 yılında 4 arkadaşın biraraya gelmesiyle kuruldu arctic monkeys. ilk canlı performanslarını ingiltere’de bir meydanda gerçekleştiren grup, bir süre sonra demo kaydedip cd’ye basmaya başladı ve bunları konser verdikleri yerlerde bedava dağıttılar. para kazanma kaygısı taşımadıklarını belirten grup, demoları bedava dağıtmalarının daha sağlıklı bir yol olduğunu, böylece hem şarkılarının daha çabuk yayıldığını hem de konserlerin şarkıları bilen insanlarla daha iyi geçtiğini söylüyorlar.

2004’ün sonlarına doğru ingiltere’de daha da ünlenmeye başladılar ve bununla beraber radyo ve dergilerin dikkatini çektiler. mayıs 2005’de ilk ep’leri “five minutes with arctic monkeys”i 1000 cd ve 500 45’lik formatında yayınlayan grup, böylece isimlerinin duyulmasını fazlasıyla sağladılar.

haziran 2005’de domino records’la anlaşan grup, ilk single’ı “i bet you good on the dancefloor”u 17 ekim 2005’te yayınladı. listelerde hemen ilk sıraya oturan single, grubunda nme’ye kapak yaptı. bir diğer listelerde 1 numaraya oturan single’ları “when the sun goes down”, 16 ocak 2006’da çıktı.

eylül 2005’de kayıtları tamamlanan ilk albüm “whatever people say i am, that’s what i’m not” 30 ocak 2006’da raflarda yerini aldı. ilk haftadan 365.000’e yakın satan albüm, ingiltere’nin ilk haftada en hızlı satan albümü oldu. bununla beraber 2006 mercury ödülü’nün de sahibi oldu.

ilk albümlerinden sonra fazla vakit kaybetmeden hemen 5 şarkılık ep’leri “who the fuck are arctic monkeys”i çıkaran grup, ne yazık ki bu ep’yle hiçbir listede yer alamadı. bunun altında yatan sebeb ep’nin ne single ne de albüm listelerine uygun olmamasıydı. şarkıların içerdiği küfürlü sözler de radyolarda çalınmasına kısmen engel oldu. “who the fuck are arctic monkeys”in çıkışı ardından grup, resmi internet sitesinde davulcuları nick o’malley ile artık çalmayacaklarını açıkladı.

14 ağustos 2006’da, nick o’malley’in gidişinden hemen sonra yayınladıkları single “leave before the lights come on”, listelerde 4. sıra gibi iyi bir yere yerleşirken, grubun ilk 1. sırada yer alamayan single’ı olarak başarısızlıkla adından söz ettirdi. solist turner’ın bu single’la ilgili yorumu da akıllarda kalmaya değer cinsten : “ailemizin kara koyunu”. buna rağmen grup 2006 mercury ödülü’nün sahibi oldu.

2007’de çıkması beklenen yeni albümlerinin 10 şarkısını yazan grup, mayıs 2005’den beri yeni şarkılar üzerinde çalışıyor. ep, albüm ve single’ların çıkış zaman aralığını kısa tutan arctic monkeys, üretmeyi fazlasıyla seviyor ve bu özellikleri üzerine jamie cook eklemeden geçemiyor: “coldplay gibi olabileceğimizi düşünemiyorum. bir albümün turnesini 3 senede tamamlıyorsunuz, her gece aynı şarkılar.. bazı insanlar bundan hoşlanıyor olabilir ama biz değil”.
way be adamlar ne müzikler yapıyor.son klip brainstorm a cekilmiş.o da muhtesem ama favorim cigarette smoke dur genelde..
yinede albümün tamamı mükemmeldir demenden gecmeyeyim.
klibi pek bir aksiyon dolu olan ve 70’lerden fırlamış "iyi polis, kötü polis" ikilisine yer verildiği(wanted reklamındaki tipler misali) şarkılarının ismini bir türlü hatırlayamadığım grup.
ilk albümlerinin ikinci albümlerinden daha güzel olduğu yadsınamaz bir gerçektir. harika bir gruptur.
0 /